Elektrické vykurovanie infrapanelmi

Úvod Rady a TipyKúrenie infrapanelmi

Infrakúrenie


So sálavým teplom prichádzame do styku každý deň keď na nás svieti slnko s tým rozdielom, že infrapanely neprodukujú škodlivé UV žiarenie. Tento druh tepla je pre ľudský ogranizmus najprirodzenejší.

V súčasnej dobe používané konvekčné telesá (napr. radiátory) ktoré ohrievajú vzduch a následne prostredníctvom cirkulujúcehovzduchu človeka a okolité prostredie. Vzduch v miestnosti cirkuluje, víri prach a na chladných častiach obvodových stien sa často para obsiahnutá vo vzduchu zráža a spoločne s prachom vytvárajú ideálne prostredie pre vznik plesní.


Princíp infračerveného vykurovania je veľmi jednoduchý. Infračervené vykurovacie panely odovzdávajú teplo do priestoru. Táto energia sa po dopade na akékoľvek pevné telesá ( steny, podlahy, stropy a pod.) mení v teplo. Predmety si dokážu teplo nahromadiť a následne ho vracať do vykurovaného priestoru a určovať svojou teplotou tzv. tepelnú pohodu. Tým, že sa infračervené sálavé kúrenie nesústredí na vyhrievanie vzduchu, nedochádza k jeho cirkulácii a následnému roznášaniu prachu po miestnosti, čo asi najviac ocenia alergici, naviac zamedzuje vzniku plesní a reguluje vlhkosť múrov. Murivo je teplejšie ako vzduch, takže nie je možná kondenzácia a vznik vlhkosti. Zabezpečuje rovnomerné rozdelenie tepla na celej ploche miestnosti, to znamená, že nevznikne výrazný teplotný rozdiel medzi teplotou pri podlahe a pod stropom čo pri klasickom spôsobe kúrenia môže byť až 8 st. C.


Príprava elektroinštalácie


Základom bezpečného a bezproblémového fungovania vykurovacieho systému je správne dimenzovaná elektroinštalácia. Pri novostavbách alebo prestavbách rodinných domov či bytov je dôležité si vybrať typ kúrenia skôr ako začnete robiť elektroinštaláciu. Príprava elektroinštalácie sa totiž odvíja od vami zvoleného typu kúrenia. Pri novostavbe Vám projektant vie navrhnúť riešenie presne na mieru, ale  čo ak sa rozhodnete pre elektrické kúrenie v dome alebo v byte s pôvodnou elektroinštaláciou. Ako prvé si určite dajte preveriť stav a rezervovanú kapacitu vašej elektroinštalácie kvalifikovanému elektrikárovi, ktorý vie zhodnotiť stav poprípade navrhnúť relevantné riešenia.


Aký výkon je potrebný ?


Na návrh počtu a výkonu jednotlivých infrapanelov používame špeciálny software navrhnutý presne pre túto potrebu.

Zohladnujú sa :

výšky miestností

skladba obvodových stien

skladba podláh

skladba stropov

rozmery a typ okien

lokalita nehnuteľnosti

Ako bonus obdržíte aj orientačný výpočet spotreby el.energie potrebnej na vykurovanie objektu.


Dizajn


Estetickou výhodou infrapanelov je, že priestor nenarúšajú. Jednofarebné panely môžete nenápadne umiestniť na strop alebo naopak môžete zvoliť niektorý dizajnový kúsok zo širokej ponuky potlačí dokonca aj s vlastným motívom, ktorý bude priestoru dominovať.Infra panel s vlastnou potlačouUmiestnenie


  • Na strop rovnomerne.
  • Na kratšiu stenu miestnosti tak, aby sálal na dlhšiu časť miestnosti a tým prehrial väčšiu plochu stien, podláh a stropov.
  • O proti vonkajšej stene, ktorá je najviac ochladzovaná. Stena sa bude vysúšať a zníži sa tepelná strata a zlepší sa tepelná pohoda.
  • Nie je vhodné inštalovať proti veľkoplošným preskleným plochám.
  • Pred infrapanelom nesmie byť žiadna prekážka, musí byť zabezpečené voľné sálanie do priestoru.


Obsluha


Infrakúrenie môže byť obsluhované priestorovými termostatmi ľubovoľného typu so zodpovedajúcou prúdovou zaťažiteľnosťou. Je možné použiť od bežných mechanických cez digitálne až po wifi pripojenie cez aplikáciu.

 

 

Údržba


Údržba infrapanelov je veľmi jednoduchá a nevyžaduje žiadne zdĺhavé špeciálne postupy. Samotný infrapanel nie je vyrobený z častí, ktoré by sa mohli časom opotrebovať. Preto vám môžeme zaručiť bezproblémovú prevádzku počas dlhých rokov bez servisných zásahov a nutnosti opráv. Záruka na nami montované panely ECOSUN je 5 rokov a životnosť cca 100 000 hodín (30-50 rokov).


V čom sú úspory ?


Je známa skutočnosť, že ak zvýšime teplotu o 1 st. C tak to má za následok zvýšenie energíí o min. 6%. Úspora sálavým kúrením je dosiahnutá tým, že priestorová teplota proti bežným tepelným systémom, pri zachovaní rovnakého pocitu tepla, môže byť znížená o 2 až 3°C. Ak je infra kúrenie použité ako hlavný zdroj tepla, je možné počítať s úsporou elektrickej energie o 20%  a viac pri použití dobrej regulácie. Ovládanie termostatom v každej izbe zabezpečí efektívne vykurovanie tam, kde je to potrebné, napr. v spálni Vám stačí nižšia teplota ako povedzme v detskej izbe. Ak pripočítame k všetkým vlastnostiam infravykurovaniu tiež nižšie obstarávacie náklady v porovnaní s plynovým vykurovaním (nepotrebujete riešiť plynovú prípojku, kupovať drahé kondenzačné kotle, drahý servisa pod), dostaneme konečný obrázok o výhodnosti tohto systému.